ALAÇATI

Türkiye’nin ünlü turizm adreslerinden olan Alaçatı; İzmir’in Çeşme ilçesine bağlı bir mahalledir. Rüzgar sörfüne elverişli denizi ve taş evleri ile özdeşleşen Alaçatı yıl içerisinde yerli ve yabancı sörf tutkunlarının adresi olmasının yanı sıra dinlenmek ve huzur bulmak için gezi planının vazgeçilmez rotasıdır.

Antik çağlardan beri yerleşim yeri olan bölgenin o dönemdeki adı Agrilia’dır. Daha sonra bölge İyonya’nın merkezi olmuş ve Batı Anadolu için önemli bir yer haline gelmiştir. Osmanlı döneminde ise Alaçatı; piyadler, süvariler köyü olarak anılmıştır. Buraya yerleşen Alacaat Aşireti isim babası olmuş bölge Alacaat Köyü olarak tarihe geçmiştir.

Köyün günümüze miras bıraktığı taş evler 1800’lü yıllarda inşa edilmeye başlanmıştır. Yine bu dönemde üzüm bağları ve şarabı ünlenmiş ve çoğunluğu Rum olan Alaçatı nüfusu hızla artmıştır. Rum – Türk birlikte yaşam tarzı Balkan Savaşı ve nüfüs mübadesine kadar sürmüştür. Rumlar Yunanistana, Yunanistandan gelen Türklerin bir kısmı da Alaçatıya yerleşmiştir. Türklerle birlikte tütün, kavun üretimi ve hayvancılık da bölge için önemli yere sahip olmuştur. 1990’lar da ise Alaçatı’yı keşfeden sörfçüler tanıtım ve dünya turizmine açılmasında önemli katkıda bulunmuşlardır.

Restoranları, Arnavut kaldırımlı sokakları, cumbalı taş evleri, yel değirmenleri ve eşsiz güzellikteki denizi ile Alaçatı ziyaretçilerini kendine hayran bırakmaya devam ediyor.

http://alacati.org.tr/

http://www.cesme.bel.tr/